Fiyatlar Hakkında Fikir Edinmek için

Fiyatlarımız hakkında kabaca bilgi verelim. Fiyatlarımızı nasıl belirliyoruz?

Bir fiyat listemiz var. Bu fiyat listesinde fiyatlar oda tiplerine ve haftanın günlerine göre değişiyor. Fiyatlar haftanın her günü aynı değil. Mesela Cumartesi günleri otel açısından altın değerinde günlerdir. Her hafta yaklaşık 4500 civarında telefon alıyoruz rezervasyon için bilgi almak isteyen takipçilerimizden. Bu taleplerin yaklaşık 4000’i cumartesi günleri için oluyor. Dikkatinizi çekeriz, bizim sadece 23 odamız var ve her hafta 4000 civarında insan arıyor cumartesi günü otelimizde kalabilmek için. Bu nedenle Cumartesi günleri liste fiyatlarından kesinlikle taviz verilmiyor. Ama eğer haftaiçi kalmak isterseniz ve müsaitliğimiz de varsa fiyatlarda yardımcı olabiliyoruz. Ama sadece haftaiçi günlerde ve sadece ve sadece müsaitliğimiz varsa. Deniz manzaralı odalarımız bizim için çok önemli. Deniz manzaralı oda sayısı az ve dünyanın her yerinde olduğu gibi deniz manzaralı odaların fiyatı her zaman diğer odalardan daha yüksektir.  Evrensel olarak deniz manzaralı odalar, her zaman diğer odalardan fiyat olarak daha yüksektir.

Misafirlerle telefon konuşmalarımız esnasında neler oluyor?

Hergün binlerce telefon konuşması yapıyoruz. Telefon konuşmaları birbirine çok benziyor, fakat hala bazı telefon konuşmalarını çok yadırgıyoruz. Telefonda yaşadığımız tuhaf dialoglar:

Arayan misafir 1: “Müdürünüz farketmeden cumartesi gününü bana haftaiçi fiyatından veremez misin?”

O esnada bizim aklımızdan geçenler: Resepsiyonistimiz o esnada “Otel sahibi zaten telefon konuşmalarını dinliyor, nasıl böyle bir şey yapabilirim ki! Üstelik de çalıştığım işyerine neden böyle istenmeyen bir şey yapayım?” diye düşünüyor. Bu tür cümleleri duymamış olmayı yeğliyoruz. Otel sahibi ve otel müdürü tüm telefon konuşmalarını dinliyor. Cumartesi günlerini haftaiçi fiyatından vermemize imkan ve ihtimal yok. Bütün alınan rezervasyonlar hem otel müdürü hem de otel sahibi tarafından birkaç saat içinde kontrol ediliyor. Odaları satılması gereken ücretten daha düşük fiyata satan resepsiyonist, zararı maaşından karşılar. Lütfen resepsiyonistlerimizden böyle şeyler talep etmeyin. Resepsiyonistlerimiz Cumartesi günü fiyatlarını değiştiremezler. Lütfen resepsiyonistlerimizden yapmamaları gereken şeyleri talep etmeyiniz. Lütfen resepsiyonistlerimizi kötü yola sevketmeyiniz.

Arayan misafir 2: “Ya ben zaten sadece 1 gece kalıcam, akşam 9 da gelicem, sabah da çıkıp gidicem? Fiyatı indirin.”

O esnada bizim aklımızdan geçenler: Ya zaten herkes 1 gün kalıyor. Otel açılalı bir buçuk sene kaldı. Toplam 9300 konaklama olmuş bu süre zarfında. Bu konaklamaların sadece %20’si 2 günlük konaklamalar, sadece %10’u 2 günden daha uzun sureli konaklamalar. Yani telefondaki kişi o esnada istatistiksel olarak oldukça mantıksız birşey talep ediyor, ama bunun farkında değil. Hele hele Cumartesi günü gelmek için rezervasyon yaptırmaya çalışan ve “gece 12:00 da gelip yarın sabah erkenden çıkacağız zaten” diyen misafirlerimiz yok mu? İsterseniz sabaha karşı 05:00’da gelip sabah 07:00’da çıkın. Sizden talep edeceğimiz ücret aynı olacaktır. Biz günde her oda için sadece 1 rezervasyon alıyoruz. Sadece 1 rezervasyon! Bu yüzden saat kaçta gelip gideceğiniz sizin tasarrufunuzdadır. Siz rezervasyon yaptırdığınızda, o oda o günlük sizin olmuş oluyor.

Arayan misafir 3: “Ben hafta içi çalışıyorum, sadece haftasonu müsaitim. Bu seferlik bir odanızı bana haftaiçi fiyatına verin!”

O esnada bizim aklımızdan geçenler: Herkes zaten haftaiçi çalışıyor ve hemen hemen herkesin en müsait olduğu gün tabii ki Cumartesi günü. Telefondaki kişinin sanki sadece kendinin Cumartesi günü çalışıyor olduğunu düşünmesi çok naïf. Büyükada, neredeyse 20 milyonluk nüfusun yaşadığı bir metropole 25 dakika mesafedeki bir sayfiye yeri. 20 milyon insanın her biri haftasonu şehir hayatından bir kaçamak yapmak istiyor. Bu insanların %5’inin bunu yapabilecek bir bütçeye sahip olduğunu varsayalım, bu 1 milyon kişi demektir. Bir milyon kişinin sadece %5’i haftasonu Büyükada’yı tercih etse, 50 bin kişi yapar. Büyükada’daki yatak kapasitesi nedir? Sadece 200. Biraz matematik bilgisi, telefondaki müşterinin isteğinin hiç de göründüğü kadar basit olmadığını anlamaya yeterli. Biz bunu telefonda kaç kişiye söyledik hatırlamıyoruz. Her hafta 4500 kişi ile konuşuyoruz. Bu gidişle 4400 hafta sonra 20 milyon kişi ile konuşmuş olacağız. 4400 hafta 84 sene demektir. Tüm İstanbul halkını Büyükada’da bir haftasonu geçirmenin ne kadar imtiyazlı bir durum olduğu konusunda aydınlatmamız için bir ömür gerekiyor.

Arayan misafir 4: “Benim çok çevrem var! Siz bana ucuz fiyata verin, ben size çok müşteri bulurum. ”

O esnada bizim aklımızdan geçenler: Biz zaten yaptığımız iş ve verdiğimiz hizmetle otelimizi gayet iyi tanıttığımızı düşünüyoruz. Sizin açınızdan çok ince bir düşünce otelimize referans vermek ama bizim için düzgün rezervasyon almak önemli. Ve onu da bugün, şimdi, şu an yapabilmek istiyoruz. Bize hergün bunu söyleyen insan sayısını tahmin bile edemezsiniz. Sanırsınız ki bu esnafvari ifadeleri çok az insan kullanıyordur. Çok yanılıyorsunuz! Bunu hemen hemen herkes söylüyor. Biz de sıkılarak dinliyoruz. Biz burada bir hizmet satıyoruz. Haftasonu şirin bir otelde konaklama hizmeti satıyoruz ve bu hava, su, nefes gibi olmazsa olmaz bir şey değil. Bu bir lüks. Yukarıda matematiksel olarak da açıklamaya çalıştığımız gibi, siz aslında çok insanın yapmak istediği bir şeyi talep ediyorsunuz. Bu nedenle “Benim çok çevrem var! Siz bana ucuz fiyata verin, ben size çok müşteri bulurum” argümanı çok zayıf bir argüman.

Arayan misafir 5: “Ben de otelciyim, sizinle aynı işi yapıyorum, ben biliyorum bu işleri. Bana indirimli verin!”

O esnada bizim aklımızdan geçenler: Güzel, tebrik ederiz sizi. Ama biz bu işe yeni başladık. Çok uzun zamandır otelci değiliz. Bu işe kısa bir süre önce başladık. Düzgün bir hizmet vermeye çalışıyoruz. Biz çalışanlarımıza “bu odada konaklayan kişi otelciymiş, ondan az para aldık, bu ay senin maaşını da az verelim” diyemeyeceğimize gore, bu argüman da çok mantıklı bir argüman değil.

Arayan misafir 6: “Ben acentacıyım, acentalara ayrı fiyat uyguluyor musunuz? Bana acenta fiyatından verin!”

O esnada bizim aklımızdan geçenler: Küçük bir butik otel olmamıza rağmen, 10 tane çalışanımız var. Otelin belli giderleri var. Misafirlerimize düzgün hizmet verebilmek için fiyat politikamızdan taviz veremiyoruz. Binlerce odamız olsaydı, acenta fiyatı diye bir fiyatımız olurdu ama bizim sadece ve sadece 23 odamız var. Fiyatlardan taviz veremeyiz. Kısacası bu da hiç mantıklı bir argüman değil. Bu oteli biz yönetiyoruz, müsaade ederseniz fiyatlara biz karar verelim. Amerikalıların bir lafı vardır: “Kaliteli bir şeyi hep aynı kalitede tüketmek istiyorsan, ona layık olduğu ücreti öde ki kalitesi düşmesin.” Haftaiçi günlerde (dikkat dikkat haftaiçi günlerde) ve sadece ve sadece müsaitlik varsa, fiyat konusunda belli ölçüler çerçevesinde yardımcı olabiliyoruz. Ama cumartesi günleri fiyatları hiçbir şekilde değiştiremiyoruz.

Arayan misafir 7: “Ya ben şöyle deniz manzarası olan basit bir oda istiyorum!”

O esnada bizim aklımızdan geçenler: Otelde 23 oda var. Sadece 8 tanesi deniz manzaralı. 8 tane odanın da sadece 2 tanesi full deniz manzaralı. İstediğiniz şey aslında hiç basit bir şey değil. Herkesin sahip olmak istediği birşeyi istiyorsunuz ama bunun farkında değilsiniz. Herkes deniz manzaralı odada kalmak istiyor. Herkesin istediği birşeyi siz elde etmek istiyorsanız, bunun bedelini ödemeniz gerekiyor., Prada çantayı işporta fiyatına almaya çalışmak ne kadar mantıklıysa, deniz manzaralı odayı standard oda fiyatına almaya çalışmak da o kadar mantıklı.

Gerçi biz adalı insanlar olarak bu deniz manzarası çılgınlığını hiç anlayamıyoruz. Büyükada’nın 4 tarafı denizle çevrili. Sahildeki balık restoranlarında yemek yerken zaten denizi göreceksiniz. Ayrıca sevdiğiniz insanla başbaşa zaman geçirmenin keyfi ve heyecanı varken, denizi seyretmeye ne kadar fırsat bulabileceksiniz acaba?

Arayan misafir 8: “Grup olarak gelsek indirim yapar mısınız!”

O esnada bizim aklımızdan geçenler: Grup olarak gelenlere indirim yapamayız, ancak bindirim yapabiliriz. Grup olarak gelen insanlar otele muazzam bir iş yükü getirmektedir. Grup halinde gelen insanlar otele hep birlikte giriş yapmak istiyor ve hep birlikte oldukları için oldukça sabırsız oluyorlar. Hep birlikte kahvaltı yapmak istiyorlar, vesaire vesaire. Yani grup halinde gelen insanlara aynı anda aynı servisi vermek için o günkü eleman sayımızı çoğaltmamız gerekiyor. Bu nedenle grup halinde gelen misafirler iş yükünü arttırdıkları için, grup halinde geliyor olmaları otel açısından oldukça dezavantajlı bir durum. Bu nedenle indirim yapmamız mümkün değil.

Arayan misafir 9: “Bu seferlik haftaiçi fiyatına verin, ayağımız alışsın.”

O esnada bizim aklımızdan geçenler: Bu kapalıçarşı esnaflarına yaraşır cümleyi kim bulduysa, uzay boşluğuna ışınlanmasını rica ediyoruz.

 

Personelimiz sizden email istediğinde neden email vermelisiniz?

Biz spam mail göndermiyoruz. Size sadece fiyat listesini göndermek için emailinizi istiyoruz. Başka hiç bir amaçla kullanmıyoruz. Lütfen direniş göstermeyin. Sizinle telefonda konuşan personelimiz günde belki 500-600 kişiyle konuşuyor ve hemen hemen herkese robot gibi bütün gün aynı şeyleri anlatmak zorunda kalıyor. Size telefonda saatlerce yol tarifi yapmayı, Büyükada’daki restoranları, gezilecek yerleri anlatmayı, defalarca oda fiyatlarını tekrar ve tekrar açıklamayı, bütün vapur motor saatlerini internetten bakıp söylemeyi  ve sizinle saatlerce saatlerce ve saatlerce konuşmayı çok isterdik ama bunu o personelimiz günde kaç sefer yapıyor biliyormusunuz. Web sitemizin ne kadar detaylı hazırlandığını farketmişsinizdir. Neden biliyor musunuz? Bu soruları minimize etmek için. Aynı şekilde aklınıza gelebilecek envai çeşit soruyu yanıtlayabilecek bir bilgi emailimiz var. O emaili okusanız, inanın doğma büyüme adalı insanlar kadar bilgiye çok kısa sürede ulaşabilirsiniz. Ama herkes çok meşgul ve hala bilgiyi bir web sitesinden veya emailden almaktansa bir insandan almayı tercih ediyor.

Gelelim saadete …

Bu yazıyı buraya kadar sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz.  Haftasonu fiyatlarımız oda tipine göre ikiyüz ile üçyüzelli türk lirası arasında değişiyor. Tabii ki deniz manzaralı odalar diğerlerinden daha pahalı. Haftaiçi fiyatlarımız ise yüzyirmibeşten başlıyor. Bunlar iki kişilik fiyatlar ve size verdiğimiz fiyatlar oda fiyatlarıdır. Biz oda satışı yapıyoruz, kişi başı ücretlendirme yapmıyoruz. Size verilen fiyatlar oda fiyatıdır ve oda fiyatına kahvaltı dahildir. Ek yatak ücreti 75 TL’dir. Oda ücretine kahvaltı ve konaklama dahildir. Evlilik cüzdanı şartımız yoktur. Evrensel olarak tüm otellerde olduğu gibi, otele giriş saatimiz en erken 14:00, çıkış saatimiz en geç ertesi gün 12:00’dır.Daha geç girebilir, daha erken çıkabilirsiniz. Odalar hakkında daha detaylı bilgi için http://www.kumsalbutik.com/odalarimiz/ linkini inceleyebilirsiniz.

Otel rezervasyonu yaptıktan sonra

Şimdi tüm bunları öğrendikten sonra, Büyükada’da güzel bir otelde iyi bir haftasonu geçirmek istiyorsanız, bizi arayabilirsiniz.

Biz sizin iyi zaman geçirmeniz için elimizden geleni yaparız ama zamanınızı güzel geçirmek aslında biraz da sizin elinizde. Buraya gelirken pozitif duygularınızla gelin. İyi bir haftasonu geçirmek bir noktadan sonra sizin elinizde. Maalesef çok sık karşılaştığımız bir durum şu oluyor. Rezervasyon yaptırıp otelimize gelen misafirlerimizin bazıları İstanbulun stresini de beraberlerinde getirip personelimize kötü davranabiliyorlar. Lütfen personelimize iyi davranın. Personelimiz ada sakinlerinin çoçuklarıdır ve müşterilerimiz onlara haksız yere kötü davrandıklarında, biz personelimizin ailelerine karşı kendimizi mahcup hissediyoruz.

Sizin rezervasyon yaptırırken ödediğiniz ücret sadece oda ve kahvaltı ücretini içermektedir. Personele kötü davranarak rahatlama ücrete dahil değildir.