Büyükada’yı Gezelim

BÜYÜKADA’DAN BİR TANE VAR!

Merhaba sevgili misafirimiz,
Şimdi sizlere her köşesinde ayrı bir anımız olan, doğduğumuzdan beri adım adım karışlamadığımız hiç bir köşesi kalmayan biricik sevgilimiz Büyükada’mızı tanıtmaya çalışacağız. Çoçukluğumdan beri çok özel bir insan olduğumu biliyordum. Fakat bu sayfayı sizler için hazırlarken bir daha anladım ki, biz Büyükada’da doğan ve büyüyen insanlar olarak çok şanslıyız. Çünkü Büyükada dünyanın en güzel adası ve Büyükada’dan sadece bir tane var.

 

 


View Büyükada’da Gezilecek Yerler in a larger map

 

 

 

Büyükada’da Görülmesi Gereken Yerler

Büyükada’daki görülmesi gereken yerler hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Dilburnu mesire yeri ve piknik alanı: Büyükada gezilecek yerlerden ilki Dilburnu mesire yeri ve piknik alanıdır. Buraya gelerek bol oksijenli bir ortamda leziz yemekler eşliğinde piknik yapabilir, dilerseniz uzun yürüyüşler gerçekleştirebilir, bisiklet turu atabilirsiniz.
Tarihi mekanlar: Büyükada gezilecek yerlerinden olan tarihi mekanlar arasında ise Aya Yorgi, Aya Nikola, Hristos manastırları, Hamidiye, Kumsal ve Nizam camileri, Aya Dimitri, Panaiiya, Ermeni Katolik kiliseleri, Reşat Nuri Güntekin’in evi yer almaktadır. Büyük Ada’ya geldiğinizde mutlaka bu tarihi mekanları da gezin.
Büyükada Köşkleri: Adanın gezilecek yerlerinden bir diğeri ise adada bulunan köşklerdir. Beyaza boyanmış ada tarzını yansıtan evleri daha yakından inceleyebilir, Art neauve üslubununun tüm inceliklerini görebilirsiniz.
Fayton keyfi: Büyükada’da gezilecek yerlerin dışında bir de yapılacak aktiviteler mevcuttur. Büyükada’da ne yapılır sorusunun cevabını oluşturan bu aktivitelerden ilki faytona binmektir. İstanbul’un trafiğinden sonra atların nal sesleri arasında yavaş bir gezinti yapmak size çok iyi gelecektir.
Bisiklet turu: Büyük Ada’da bisiklet kiralanır ve adanın her yeri karış karış bisikletle gezilir. Görülmemiş en ücra köşeler bile bu sayede görülmüş olunur.
Cafe ve Parklar: Büyükada’da ne yapılır deyince başka bir alternatif de adada bulanan cafe ve çaybahçelerinde uzun bir soluk alınır. Tavşan kanı çay eşliğinde manzaranın keyfi çıkarılır. Özellikle Birlik meydanında bulunan Lunapark gazinosuna uğramanızı tavsiye ederiz.
Restoranlar: Büyük Ada’da cafeler dışında sahilde bulunan restoranlarda güzel bir şekilde karnınızı doyurabilir, balık eşliğinde güzel sohbetler edebilirsiniz.

Büyükada’daki Kiliseler

Büyükada’daki kiliseler hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Bir vapur gezisiyle başlar ada yolculuğu. Şehrin gürültüsünden, kalabalığından ve karmaşasından uzaklaşmak isteyenler soluğu adada alır. Giderken martıların eşlik ettiği vapurda başlar insanın içindeki kıpırtılar. Ada, insanı huzura kavuşturan bir atmosfere sahiptir. Korna seslerinin olmadığı, hoşgörünün hüküm sürdüğü bir cennettir. Göz alabildiğine yeşilin ve mavinin birbirine karıştığı ada, yüzyıllardır aşıkların da mekanıdır. Sahilde sıralanan restoranlar ise dostluğun pekiştiği, sohbetlerin uzayıp gittiği kaçış noktalarıdır.Ada deyince akla hemen bisiklet sürmek gelir. Meydandaki dükkanlardan birinde kiralayacağınız bisiklet ile adanın her bir köşesini ziyaret edebilirsiniz. Yürümeyi tercih edenlerdenseniz adanın tamamı 14 kilometrelik bir yürüyüş alanına sahiptir. Kulağa çok uzun gelse de meyve ağaçlarının, rengarenk evlerin ve taş sokakların içinden geçip giderken zamanın nasıl geçtiğinin farkına varamayacaksınız.Adada piknik yapılabilecek en güzel yer Dil Burnu ismi verilen özel piknik alanıdır. Gün batımını izleyebileceğiniz bu yerde deniz girme imkanı da bulabilirsiniz. Ancak kayalık olduğu için adadaki diğer küçük koyları tercih etmeniz daha doğru olabilir.Büyükada en çok ziyaretçisini 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde alır. Bu günlerde adanın en yüksek noktasında bulunan Aya Yorgi Kilisesi’ne çıplak ayakla yürüyerek çıkanlar Hıristiyan inancına göre yarı hacı sayılmaktadır. Ayrıca çıkarken elinizde bir makara ip bulundurur ve onu açarak yürürseniz işlerinizin ve kısmetinizin açılacağına inanılmaktadır.Aya Yorgi Kilisesi, başpiskoposluğun Türkiye’de kabul ettiği tek kilise olma özelliğini taşımaktadır. 12. yüzyılda inşa edilen bu kilise adanın en tepe noktasındadır.Kilisede turunuzu tamamladıktan sonra yanı başındaki  tahta masalarda yemek yiyip rahipler tarafından özel olarak hazırlanmış olan ve kutsal sayılan şarapların tadına bakabilirsiniz.Büyükada, günübirlik gezilerin yanı sıra ufak bir hafta sonu tatili için de ideal bir yerdir. Pansiyonlarda konaklayabilir, denize karşı kahvaltı yapıp çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Büyükada’daki Köşkler

Büyükada’daki görülmesi gereken yerler hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
19.yy sonu ile 20.yy. başlarında yaptırılan ahşap köşkler geleneksel Türk mimarisi ile Batı’dan gelen mimari uslüpların karışımı olarak ortaya çıkmışlardır. Özellikle bizzat geliştiği Belçika, Almanya, Fransa gibi ülkelerde bile az sayıda örneği bulunan Art Nouveau uslubunda çok sayıda ve önemli derecede örnekleri Büyükada’da bulunmaktadır. Bu köşkleri haritada gösterilen Küçük Tur yolunu izleyerek görebilirsiniz.
« 2 arasında 2 »

Büyükada Tur Yolu ve Faytonlar

Büyükada’daki görülmesi gereken yerler hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Fayton, körüklü, dört tekerlekli, atlı binek arabası.
Osmanlılar zamanında arabalara genellikl kupa adı verilirdi.
Son zamanlarda talika, kinto, kâtip odası, lando denilen çeşitli tipte arabalar yapıldı. Bütün bunlarla sadece insan taşınırdı.Otomobilden sonra fayton yavaş yavaş bırakıldı, büyük şehirlerde tamamen ortadan kalktı, Anadolu kasabalarında ise sayısı azaldı. son yıllarda tekrar canlanan fayton kültürü bir çok şehirde çoğaldı bu yüzdende manisa akhisarda fayton fabrikası kuruldu bu fabrika dünyanın bütün ülkelerine fayton gönderiyor.
Lando ile kupaların oturma yerleri tamamen kapalıdır. Tek veya çift atla çekilen faytonların körükleri yarı yarıya ve öne doğru kapanacak şekildedir, sürücü için ön kısımda yüksek bir yer vardır. İstanbul adalarında motorlu taşıt kullanma yasağı olduğu için faytonlar bu adaların özelliğini teşkil eder.
Türkiye’nin birçok sahil ilçesinde gördüğümüz faytoncular artık yok olma aşamasına geldi. İstanbul’da faytoncular daha düne kadar sadece adalarda faaliyet gösteriyordu.Şimdilerde ise Sultanahmet Meydanı’nda nostaljik fayton gezileri düzenlenmeye başladı. Faytonculuk mesleğinin azalması en çok faytonları imal eden zanaatkarları olumsuz etkiledi.İstanbul’da fayton yapan sadece 2 usta kaldığı belirtiliyor. Bu ustalardan biri olan 74 yaşındaki Mustafa Serin, 57 yıldır fayton imaliyle uğraşıyor. Mustafa Usta yılda 2 fayton yapıyor. 2 kuşaktır faytonculukla uğraşan Mustafa Usta, 57 yıldır olduğu gibi her sabah erken saatlerde dükkanına giderek işine koyuluyor. Mustafa Usta önce körüğü yakıyor, sonra demiri ısıtıyor ve başlıyor demiri dövmeye. Demirler istediği kıvama geldikten sonra tahtaları ince ince işlemeye başlıyor. Ardından demirleri ve tahtaları büyük bir ustalıkla bir araya getirerek faytonu oluşturuyor. Birbirinden estetik faytonlar, değişik desenlerle süslenip renkli bir gezi arabasına dönüşüyor.

Tepeden Büyükada

Büyükada’nın ve diğer adaların uçaktan görüntüleri.
Büyükada’nın ve diğer adaların uçaktan görüntüleri.

Büyükada’da kar

Büyükada’ya kar yağdığında nasıl göründüğünü görmek için tıklayınız.
Büyükada’ya kar yağdığında da çok güzel oluyor.

 

ÇOK SIK KARŞILAŞTIĞIMIZ SORULARIN YANITLARI
ULAŞIM HAKKINDA BÜYÜKADA’DA AKTİVİTE OTELİMİZDE FORMLAR
GOOGLE MAPS görüntümüz
BÜYÜKADA’ya nasıl gelinir?
ULAŞIM TARİFESİ
FAYTON TURLARI
BÜYÜKADA’yı GEZELİM
BİSİKLET TURLARI
RESTORANLAR
PRENSES KOYU PLAJI
PLAJ Alternatifleri
ODALARIMIZ
ODA SÜSLEMELERİ
MEMNUNİYET ANKETİ
Hakkımızdaki Yorumlar
Bizden Haberler
KUMSAL CLUB CARD
insan kaynakları
Mail-Order Formu
Express Check-In