Büyükadayı Gezelim

BÜYÜKADA’DAN BİR TANE VAR!

Merhaba sevgili misafirimiz,
Şimdi sizlere her köşesinde ayrı bir anımız olan, doğduğumuzdan beri adım adım karışlamadığımız hiç bir köşesi kalmayan biricik sevgilimiz Büyükada’mızı tanıtmaya çalışacağız. Çoçukluğumdan beri çok özel bir insan olduğumu biliyordum. Fakat bu sayfayı sizler için hazırlarken bir daha anladım ki, biz Büyükada’da doğan ve büyüyen insanlar olarak çok şanslıyız. Çünkü Büyükada dünyanın en güzel adası ve Büyükada’dan sadece bir tane var.

 

Büyükadada Görülmesi Gereken Yerler

Büyükadada görülmesi gereken yerler hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Dilburnu mesire yeri ve piknik alanı: Büyükada gezilecek yerlerden ilki Dilburnu mesire yeri ve piknik alanıdır. Buraya gelerek bol oksijenli bir ortamda leziz yemekler eşliğinde piknik yapabilir, dilerseniz uzun yürüyüşler gerçekleştirebilir, bisiklet turu atabilirsiniz.
Tarihi mekanlar: Büyükada gezilecek yerlerinden olan tarihi mekanlar arasında ise Aya Yorgi, Aya Nikola, Hristos manastırları, Hamidiye, Kumsal ve Nizam camileri, Aya Dimitri, Panaiiya, Ermeni Katolik kiliseleri, Reşat Nuri Güntekin’in evi yer almaktadır. Büyük Ada’ya geldiğinizde mutlaka bu tarihi mekanları da gezin.
Büyükadadaki köşkler: Adanın gezilecek yerlerinden bir diğeri ise adada bulunan köşklerdir. Beyaza boyanmış ada tarzını yansıtan evleri daha yakından inceleyebilir, Art neauve üslubununun tüm inceliklerini görebilirsiniz.
Fayton keyfi: Büyükada’da gezilecek yerlerin dışında bir de yapılacak aktiviteler mevcuttur. Büyükada’da ne yapılır sorusunun cevabını oluşturan bu aktivitelerden ilki faytona binmektir. İstanbul’un trafiğinden sonra atların nal sesleri arasında yavaş bir gezinti yapmak size çok iyi gelecektir.
Bisiklet turu: Büyük Ada’da bisiklet kiralanır ve adanın her yeri karış karış bisikletle gezilir. Görülmemiş en ücra köşeler bile bu sayede görülmüş olunur.
Cafe ve Parklar: Büyükada’da ne yapılır deyince başka bir alternatif de adada bulanan cafe ve çaybahçelerinde uzun bir soluk alınır. Tavşan kanı çay eşliğinde manzaranın keyfi çıkarılır. Özellikle Birlik meydanında bulunan Lunapark gazinosuna uğramanızı tavsiye ederiz.
Restoranlar: Büyük Ada’da cafeler dışında sahilde bulunan restoranlarda güzel bir şekilde karnınızı doyurabilir, balık eşliğinde güzel sohbetler edebilirsiniz.

 

Büyükadadaki Kiliseler

Büyükada’daki kiliseler hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Büyükada en çok ziyaretçisini 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde alır. Bu günlerde adanın en yüksek noktasında bulunan Aya Yorgi Kilisesi’ne çıplak ayakla yürüyerek çıkanlar Hıristiyan inancına göre yarı hacı sayılmaktadır. Ayrıca çıkarken elinizde bir makara ip bulundurur ve onu açarak yürürseniz işlerinizin ve kısmetinizin açılacağına inanılmaktadır.Aya Yorgi Kilisesi, başpiskoposluğun Türkiye’de kabul ettiği tek kilise olma özelliğini taşımaktadır. 12. yüzyılda inşa edilen bu kilise adanın en tepe noktasındadır.

Kilisede turunuzu tamamladıktan sonra yanı başındaki tahta masalarda yemek yiyip rahipler tarafından özel olarak hazırlanmış olan ve kutsal sayılan şarapların tadına bakabilirsiniz.

Büyükada, günü birlik gezilerin yanı sıra ufak bir hafta sonu tatili için de ideal bir yerdir. Pansiyonlarda konaklayabilir, denize karşı kahvaltı yapıp çayınızı yudumlayabilirsiniz.

 

 

Büyükadadaki Köşkler

« 1 arasında 2 »
Büyükada’daki görülmesi gereken yerler hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
19.yy sonu ile 20.yy. başlarında yaptırılan ahşap köşkler geleneksel Türk mimarisi ile Batı’dan gelen mimari uslüpların karışımı olarak ortaya çıkmışlardır. Özellikle bizzat geliştiği Belçika, Almanya, Fransa gibi ülkelerde bile az sayıda örneği bulunan Art Nouveau uslubunda çok sayıda ve önemli derecede örnekleri Büyükada’da bulunmaktadır. Bu köşkleri haritada gösterilen Küçük Tur yolunu izleyerek görebilirsiniz.

 

Büyükada Tur Yolu ve Faytonlar

Büyükadadaki görülmesi gereken yerler hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Fayton, körüklü, dört tekerlekli, atlı binek arabası. Osmanlılar zamanında arabalara genellikl kupa adı verilirdi.
Son zamanlarda talika, kinto, kâtip odası, lando denilen çeşitli tipte arabalar yapıldı. Bütün bunlarla sadece insan taşınırdı. Otomobilden sonra fayton yavaş yavaş bırakıldı, büyük şehirlerde tamamen ortadan kalktı, Anadolu kasabalarında ise sayısı azaldı. son yıllarda tekrar canlanan fayton kültürü bir çok şehirde çoğaldı bu yüzdende manisa akhisarda fayton fabrikası kuruldu bu fabrika dünyanın bütün ülkelerine fayton gönderiyor.
Lando ile kupaların oturma yerleri tamamen kapalıdır. Tek veya çift atla çekilen faytonların körükleri yarı yarıya ve öne doğru kapanacak şekildedir, sürücü için ön kısımda yüksek bir yer vardır. İstanbul adalarında motorlu taşıt kullanma yasağı olduğu için faytonlar bu adaların özelliğini teşkil eder.
Türkiye’nin birçok sahil ilçesinde gördüğümüz faytoncular artık yok olma aşamasına geldi. İstanbul’da faytoncular daha düne kadar sadece adalarda faaliyet gösteriyordu. Şimdilerde ise Sultanahmet Meydanı’nda nostaljik fayton gezileri düzenlenmeye başladı. Faytonculuk mesleğinin azalması en çok faytonları imal eden zanaatkarları olumsuz etkiledi.İstanbul’da fayton yapan sadece 2 usta kaldığı belirtiliyor. Bu ustalardan biri olan 74 yaşındaki Mustafa Serin, 57 yıldır fayton imaliyle uğraşıyor. Mustafa Usta yılda 2 fayton yapıyor. 2 kuşaktır faytonculukla uğraşan Mustafa Usta, 57 yıldır olduğu gibi her sabah erken saatlerde dükkanına giderek işine koyuluyor. Mustafa Usta önce körüğü yakıyor, sonra demiri ısıtıyor ve başlıyor demiri dövmeye. Demirler istediği kıvama geldikten sonra tahtaları ince ince işlemeye başlıyor. Ardından demirleri ve tahtaları büyük bir ustalıkla bir araya getirerek faytonu oluşturuyor. Birbirinden estetik faytonlar, değişik desenlerle süslenip renkli bir gezi arabasına dönüşüyor.

 

Tepeden Büyükada

 

Büyükada’nın ve diğer adaların uçaktan görüntüleri için tıklayınız.
Büyükada yukarıdan bakıldığı zaman çok güzel görünüyor.

 

 

Büyükadada Kar

 

Büyükada’ya kar yağdığında nasıl göründüğünü görmek için tıklayınız.
Büyükada’ya kar yağdığında da çok güzel oluyor.

 

View Büyükada’da Gezilecek Yerler in a larger map
 

Sıkça Sorulan Sorular